Blog kosmetyczny

Producenci

Opinie klientów

Śledź nasze promocje na Facebook

Stymulacja kolagenu podczas mezoterapii mikroigłowej

Stymulacja kolagenu podczas mezoterapii mikroigłowej

Jak działa mechanizm pobudzania produkcji kolagenu podczas mezoterapii mikroigłowej?

Jest to bardzo złożony proces, jednak sama zasada jest dość łatwa do zrozumienia. Nasza skóra reaguje na wbijanie mikroigieł poprzez samoczynną obronę. W momencie nakłuwania rozpoczyna się proces wysyłania sygnałów do wzrostu komórek niezróżnicowanych. Sygnały te stymulują rozprzestrzenianie się nowych komórek, np. fibroblastów, które syntezują włókna kolagenu i elastyny.

Funkcją fibroblastów jest dotarcie do miejsca przerwania ciągłości tkanki i zamknięcie rany. Owe fibroblasty wysyłane są w miejsce, gdzie wykonywany był zabieg mezoterapii mikroigłowej. Jednak faktycznie nie wykonują swego pierwotnego zadania (czyli naprawy przerwanej ciągłości tkanki), ponieważ jak wspomniano wcześniej, mikrouszkodzenia wywołane wbijaniem mikroigiełek nie powodują przerwania integralności skóry.

Proces transformacji komórek niezbędnych dla gojenia się ran jest automatyczny (nieodwracalny), jednokierunkowy. W efekcie następuje dołączenie zsyntetyzowanych włókien kolagenowych do istniejącej macierzy kolagenowej górnej skóry. Ta nowa dodatkowa warstwa włókien kolagenu pogrubia i wypełnia skórę. Następuje spłycenie istniejących zmarszczek, poprawa elastyczności skóry, grubości jej kolorytu, a blizny są mniej widoczne.

Ponadto, sam zabieg mezoterapii mikroigłowej stymuluje naczynia krwionośne umiejscowione w komórkach śródbłonka do tworzenia nowych kapilar - przyczynia się to do lepszego ukrwienia skóry.

Etapy mechanizmu mezoterapii mikroigłowej

Doskonały system mikronakłuć zastosowany w nowoczesnych urządzeniach do mikronakłuwania jak model zmechanizowany Dermo Pen Q1, czy roller manualny Derma Roller Skin Lifting pozwala na wyodrębnienie trzech mechanizmów działania w procesie pobudzania komórek skóry oraz odbudowy jej struktury.

Pierwszy mechanizm zapoczątkowany mikronakłuwaniem skóry, podczas którego dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny, a także pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej.

Drugi mechanizm polegający na stymulacji fibroblastów, a co za tym idzie przebudowy skóry w której powstają kolagen typu III, IV, I oraz elastyna. W tym etapie dochodzi również do pobudzenia procesów angiogenezy.

W ostatnim, trzecim etapie mechanizmu działania mikronakłuwania, dochodzi do remodelingu i przebudowy skóry: poprawy gęstości i elastyczności. Struktura skóry dzięki obecności nowego kolagenu staje się znacznie grubsza i jędrniejsza. Wszystko to dzięki naturalnym zdolnościom organizmu ludzkiego do naprawy skóry oraz fizjologicznej indukcji kolagenu.

Oprócz tych najbardziej pożądanych działań jak odbudowa i produkcja włókien kolagenowych i elastynowych dochodzi również do takich mechanizmów jak:

 • ułatwienie transportu substancją aktywnych w głąb skóry, dzięki wytwarzaniu mikrokanalików. Mikronakłuwanie jest promotorem przejścia transepidermalnego, dzięki czemu ułatwia i polepsza penetrację substancji aplikowanych na skórę,
 • wywołanie naturalnej reakcji obronnej i indukowanie procesów naprawczych prowadzących do uwolnienia czynników wzrostu – biorących udział w procesie gojenia ran oraz pobudzenie fibroblastów do produkcji białek. W efekcie następuje przebudowa głębokich struktur skóry, stymulowany do produkcji zostaje kolagen, elastyna i glikozaminoglikany (w tym kwas hialuronowy), powodując zmianę aranżacji komórek tworzących podścielisko łącznotkankowe. Dochodzi również do zwiększenia migracji i namnażania keratynocytów, co powoduje zwiększenie grubości skóry i wzmocnienie jej warstwy ochronnej. Wszystkie te czynniki powodują poprawę gęstości skóry, jej elastyczności i wytrzymałości dając efekt przebudowy, pojędrnienia i odmłodzenia.


Świeży i młodszy wygląd dzięki systemowi mikronakłuć pobudzających skórę do samoodnowy

Obszar zabiegowy

Zabieg najczęściej obejmuje skórę twarzy, ale może dotyczyć każdej okolicy, na przykład szyi, dekoltu, rąk, skóry głowy oraz skóry okolicy brzucha lub ud (leczenie cellulitu czy rozstępów). Zabiegi z zastosowaniem mezoterapii mikroigłowej frakcyjnej mają działanie zarówno lecznicze, jak i prewencyjne. Celem zabiegów jest odmłodzenie, odżywienie, nawilżenie i zwiększenie gęstości skóry, zniwelowanie blizn i przebarwień oraz redukcja zmarszczek.

Wskazania do zabiegu

 • poprawa jakości skóry zwiotczałej i z utratą elastyczności,
 • niwelowanie zmarszczek twarzy, szyi, dekoltu,
 • odmładzanie okolic oczu,
 • rewitalizacja skóry,
 • nawilżenie i odżywienie skóry,
 • poprawa kolorytu i struktury skóry,
 • usuwanie objawów fotostarzenia,
 • niwelowanie przebarwień,
 • zmniejszenie porowatości skóry,
 • rewitalizacja dłoni,
 • rozstępy we wszystkich okolicach ciała,
 • blizny potrądzikowe,
 • blizny pooparzeniowe,
 • blizny pooperacyjne,
 • blizny przerosłe,
 • cellulit,
 • wypadanie włosów i łysienie.

Zapraszamy też do zapoznania się z artykułem: SPOSÓB NA UZDROWIENIE SKÓRY - PRĄDY DARSONWALA.


Przykładowe obszary zabiegowe do frakcyjnego nakłuwania naskórka

Blog kosmetyczny

Producenci

Opinie klientów

Śledź nasze promocje na Facebook

Scroll